Młodzieżowa Rada Warszawy

Młodzieżowa Rada Warszawy

Budżet partycypacyjny

opublikowano: 2015-06-17 11:32, jan.siesicki

Chciałbyś zrobić coś dla osiedla, dzielnicy lub całego miasta? Marzy Ci się realizacja dużego projektu, który wymaga dużego wkładu finansowego i środki w ramach inicjatywy lokalnej i Aktywnej Warszawskiej Młodzieży nie są wystarczające? Zmieniaj Warszawę z budżetem partycypacyjnym!

Budżet partycypacyjny fot. Budżet partycypacyjny

Czym jest budżet partycypacyjny?

Budżet partycypacyjny (obywatelski) to proces, dzięki któremu mieszkańcy Warszawy mogą decydować o tym, na co miasto/dzielnica przeznaczy część swojego budżetu w następnym roku.

Projekty do budżetu może składać każdy mieszkaniec Warszawy (również osoby niepełnoletnie). Proces trwa od stycznia do czerwca i składa się z następujących etapów:

  1. Zgłaszanie projektów 
  2. Weryfikacja ogólna zgłoszonych projektów 
  3. Publiczne dyskusje mieszkańców 
  4. Weryfikacja szczegółowa 
  5. Spotkania promocyjne projektów poddanych pod głosowanie mieszkańców 
  6. Głosowanie mieszkańców na projekty 
  7. Ogłoszenie listy projektów do realizacji  

Oprócz możliwości współdecydowania (dyskusji na temat finansów miasta i dzielnic oraz możliwości wpływania na to co tworzy się w Warszawie) celem budżetu partycypacyjnego jest edukacja mieszkańców. Poprzez angażowanie się w proces budżetu mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej o budżecie miasta i dzielnicy.

W głosowaniu na projekty udział może brać każdy niezależnie od wieku!

Swój głos oddać można elektronicznie lub tradycyjnie, poprzez kartę papierową. Warto śledzić listę zgłoszonych projektów – być może w Twojej okolicy ma szansę powstać coś co uważasz za przydatne? Możesz głosować w wybranej przez Ciebie dzielnicy (nie musi być to miejsce Twojego zamieszkania).

Wybrane przez głosujących projekty zostaną zrealizowane przez miasto (poprzez wyłonionych wykonawców) w kolejnym roku kalendarzowym.  Etapy ich realizacji można śledzić na stronie internetowej budżetu partycypacyjnego - www.twojbudzet.um.warszawa.pl