Młodzieżowa Rada Warszawy

Młodzieżowa Rada Warszawy

Dopalacze ryją banie

opublikowano: 2015-07-20 09:28, jan.siesicki

W ostatnim czasie w całym kraju, w tym także w Warszawie odnotowano wiele przypadków zatrucia tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły młode osoby z ostrym zatruciem organizmu.

Dopalacze ryją banie fot. Dopalacze ryją banie

Apelujemy o niezażywanie i niekupowanie żadnych środków niewiadomego pochodzenia i o nieznanym składzie chemicznym. Skutki przyjęcia takich specyfików mogą okazać się tragiczne. Dowodzą tego chociażby przykłady z ostatnich dni. Nie brakuje również przypadków, gdy przyjęcie podejrzanych substancji zakończyło się śmiercią młodych osób.

Producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy. Często mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Wszystkie niebezpieczne substancje są oferowane do sprzedaży jedynie z chęci zysku, a szkody wyrządzone w organizmach ludzi okazują się nieodwracalne.

Zwracajcie uwagę na zachowanie Waszych najbliższych, na środowisko w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila by doszło do tragedii, ale wystarczy jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować. Apelujemy o przekazywanie wszelkich informacji o dopalaczach do każdej najbliższej jednostki Policji.

Bądźcie rozsądni i rozważni - zażycie dopalacza może skończyć się tragicznie. Pomyślcie o sobie i swoich bliskich.

Służby miejskie stale monitorują sytuację, ale z uwagi na fakt, że okres wakacji sprzyja nieodpowiedzialnym zachowaniom miasto już teraz rusza z akcją profilaktyczną.

http://dopalacze.um.warszawa.pl/

Masz wątpliwości czy Twoi rówieśnicy zażywają dopalacze? Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Szukacie możliwości leczenia? Macie informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami?

Poniżej lista numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy.

800 060 800 - Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.